Odkurzacz pionowy czy tradycyjny. Który wybrać?

Czasy, gdy w sklepach dostępny był właściwie tylko jeden typ odkurzaczy, dawno odeszły w zapomnienie. Dziś, osoby planujące zakup nowego sprzętu, mają ogromny wybór. Który model dobrze sprawdzi się w dużym mieszkaniu, a który w kawalerce? Podpowiadamy!  

Obecnie najwięcej osób decyduje się na odkurzacze tradycyjne workowe oraz na odkurzacze pionowe. To solidny i jakościowy sprzęt, który ułatwia codzienne sprzątanie. Podejmując ostateczną decyzję o zakupie, poza ogólnymi danymi technicznymi sprzętu, warto uwzględnić także kwestie indywidualne.  

Odkurzacze pionowe 

Odkurzacze pionowe to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które posiadają niewielkie mieszkanie. To wygodny sprzęt, który zawsze może być pod ręką. Nie trzeba chować go do szafki ani specjalnego schowka, dlatego nie wymaga dodatkowego miejsca. Podczas odkurzania pionowym sprzętem nie ma również konieczności, aby podłączać go do gniazdka, dlatego niezaprzeczalną zaletą pionowych modeli jest brak plątających się kabli.  

Warto pamiętać, że odkurzacz pionowy cechuje się już równie dużą skutecznością, co tradycyjny sprzęt. Niektóre modele, np. Electrolux Power Hygienic 800 wyposażone w najnowszej generacji silnik indukcyjny oraz specjalnie zaprojektowane elektroszczotką do podłóg. Obie te cechy sprawiają że odkurzacz wychwytuje 99% kurzu.  

Innym ułatwieniem jest funkcja mopowania, która z powodzeniem może zastąpić tradycyjne sprzątanie na mokro. Technologia aktywnego mopowania – POWER PRO MOP mopuje z szybkością nawet 260 obrotów na minutę. Pady wykonane ze specjalnej mikrofibry gwarantują efekt lśniącej podłogi. Co ważne, można je używać do pielęgnacji wszystkich, nawet najdelikatniejszych, typów podłóg. 

Dodatkowo najlepsze systemy filtracji powietrza oraz elektroszczotka z technologią UV BedProPower+ z technologią UV usuwają kurz i inne zanieczyszczenia nawet w 99,99 proc. z materacy i łóżek.  Inną zaletą są dodatkowe akcesoria np. ssawka do delikatnych powierzchni, szczotka szczelinowa czy szczotkę do kurzu. Pozwalają one na odkurzanie nie tylko podłogi, ale także łóżek, kanap, materaców, czy trudno dostępnych zakamarków. Jest to ogromne ułatwienie podczas codziennych porządków. 

Odkurzacze tradycyjne workowe  

Warto jednak pamiętać, że mimo licznych zalet, odkurzacze pionowe nie każdemu przypadną do gustu. Dla niektórych osób ograniczeniem może być mały pojemnik na kurz czy praca baterii, która może nie wystarczyć na odkurzenie domu lub bardzo dużego mieszkania. W takim wypadku warto sięgnąć po odkurzacz workowy. Praca na kablu (nawet 12-metrowym) daje nieskończone możliwości, ponieważ w tym przypadku nie ma mowy o wyładowaniu się baterii. Mimo większych rozmiarów, odkurzacze workowe, pozwalają zachować dużą mobilność. Modele nowej generacji łatwo przenosi się z miejsca na miejsce. Dużym ułatwieniem są też wygodne kółka, które pomagają w manewrowaniu odkurzaczem.  

Kupując odkurzacz workowy, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje. Podczas codziennych porządków szczególnie pomocna może być funkcja automatycznej regulacji mocy, która wykrywa rodzaj podłogi i dostosowuje do niej moc odkurzacza. Dzięki temu nie musimy się co chwile schylać, aby samodzielnie dopasować moc do odkurzanej powierzchni. 

Odkurzacze tradycyjne workowe to dobre rozwiązanie również dla alergików. Szczelny worek uniemożliwia ewentualny kontakt z kurzem i innym alergenami. Dodatkowo, niektóre modele, np. Electrolux Pure D8 zawierają dodatkowy filtr, który pochłania z domu kurz, roztocza, pyłki i inne alergeny. Dzięki temu powietrze w mieszkaniu jest nieco czystsze.  

Wiele osób rezygnuje z tradycyjnych odkurzaczy ze względu w obawę przed hałasem, jaki generować może tego typu sprzęt. Warto podkreślić jednak, że sprzęt nowej generacji jest niezwykle cichy. Podczas odkurzania dywanu niektóre modele wytwarzają jedynie 57 dB. To poziom hałasu, który nie powinien obudzić nawet śpiącego malucha.   

Kupując odkurzacz, zarówno tradycyjny workowy, jak i pionowy, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie. Należy pamiętać o tym, że używany sprzęt powinien być przyjazny nie tylko dla nas, ale także i dla środowiska. Model Pure D8 to ekologiczny produkt, który wykonany jest aż w 55 proc. z recyklingu.  Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane