Kupno mieszkania krok po kroku

Kupno mieszkania krok po kroku

Na rynku nieruchomości jest mnóstwo ofert mieszkań, dzięki czemu można znaleźć wymarzone lokum. Czasem trzeba obejrzeć wiele nieruchomości, aby w końcu trafić na właściwe, ale należy być cierpliwym i dokładnie wszystko sprawdzić. Przed otrzymaniem kluczy warto wykonać odbiory mieszkań w Katowicach, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Naprawa usterek wiąże się z niemałymi wydatkami. Można ich uniknąć, jeśli podczas odbioru mieszkania wykryje się wady i wpisze je do protokołu. Deweloper będzie zmuszony do wyeliminowania usterek na własny koszt.

Czas na zakup mieszkania

Zakup mieszkania to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Należy w pierwszej kolejności wybrać dogodną lokalizację, metraż i liczby pokoi, typ budownictwa, stan mieszkania, kondygnację. Zdecydować trzeba również, czy chce się kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Ofert nieruchomości można szukać samodzielnie lub skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego wybór pada zwykle na oferty deweloperów. Istotne jest ocenienie wyglądu budynku na stronie dewelopera i porównanie tego z rzeczywistym stanem podczas oględzin. Bardzo ważnym elementem jest ogrzewanie i związane z tym koszty eksploatacyjne.

Przy zakupie mieszkania należy mieć na uwadze sąsiedztwo i najbliższą okolicę. Istotny jest dostęp do punktów handlowo-usługowych. Znajomość cen na rynku nieruchomości w konkretnej lokalizacji jest bardzo ważna. Zdecydować trzeba także o sposobie sfinansowania zakupu mieszkania, czyli za gotówkę lub kredytem hipotecznym. Warto też sprawdzić, czy można wziąć udział w programach wsparcia przy zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej. W przypadku kredytu należy zadbać o wysoką zdolność kredytową, co najmniej 20% wkładu własnego, dobrą historię kredytową. Trzeba dokładnie sprawdzić mieszkanie przed zakupem, podpisać umowę przedwstępną, załatwić wszystkie formalności.

Odbiór mieszkania tylko z pomocą fachowca

Jeśli ktoś chce być pewny, że nie pominie żadnych usterek, to warto zdecydować się na odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem. Rezerwacji terminu można dokonać przez internet, wystarczy wejść na stronę dostępna pod linkiem https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-katowice. Fachowiec sprawdzi tynki i wylewki, okna i parapety, metraż, drzwi, instalacje, balkon, przynależności, elewację, dach, schody. Można liczyć na bezpieczeństwo i komfort podczas odbioru technicznego mieszkania oraz na pomoc w negocjacji z deweloperem. Inżynier przeprowadzi gruntowną kontrolę, a klient otrzyma szczegółowy raport z inspekcji nieruchomości. Zostaną w nim zawarte wszystkie wykryte usterki i odchyłki od norm budowlanych.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane